Evlerde çamaşır ve bulaşık makinesi gibi önemli beyaz eşyaların bağlı olduğu giderlerde yaşanan her türlü sorun için Ada Su Tesisat sizlere destek vermektedir.

Tıkalı_Gider_Açma

Giderler kimi durumlarda tıkanarak sinir bozucu bir hale gelir. Bu sorunla karşılaşmaya kişi sayısı da çok azdır. Hemen herkes hayatının bir kısmında tıkalı gider açma yöntemleri araştırmıştır. Giderler tuvalet, banyo veya lavabo gideri olarak karşımıza çıkar. Kimi zamanda üçünün de birleştiği büyük gider tıkanır. Bu çok daha büyük bir sorundur. Bir an önce işin teknik bilgisine sahip kişilere ulaşmak gerekir. Giderlerin tıkanmasında farklı faklı nedenler vardır. Bu nedeni tespit etmeden çözüme ulaşılması zordur.

Mutfak Giderinin Tıkanması

Günlük hayatımızda en sık kullanılan giderler arasında yer alan mutfak giderinin tıkanmasına genellikle kullanıcı hatası yer alır. Bu hataları şöyle özetlemek mümkündür:

  • Hazırlanan muhteşem sofraların bulaşıkları akıtılırken dikkat edilmezse giderde birikir. Biriken yemek atıkları zamanla tıkanmalara neden olur.
  • Kızartma yağlarının lavabodan akıtılması da bir diğer nedendir. Yağ, yapısı gereği borulara yapışarak tıkanıklık meydana getirir.
  • Suların kireçli olduğu bölgelerde zamanla kireç birikintileri boruları tıkar.
  • Giderin boruları yanlış döşendiğinde de su akacak doğru eğimi bulamaz.

Bütün bu nedenler tıkalı gider açma ihtiyacı meydana getirir.

Tıkalı Gideri Açma İçin Pratik Yöntemler

Evde bulunan malzemelerle küçük tıkanıklıkların giderilmesi mümkündür. Bunlardan ilki sirke ve karbonat karışımının kullanılmasıdır. Bu karışım direk uygulanabilir. Veya bir bardak karbonat lavaboya dökülür. Kısa bir süre sonra bir bardak sirke sökülür. Yarım saat kadar süre beklenir ve bir litre su dökülür. Evde karbonat olmadığı zaman aynı yöntem tuz ile kullanılabilir.

Tıkanık lavabo açmada kullanılan en eski yöntem pompa kullanılmasıdır. Küçük bir el pompası ile tıkalı giderin açılması mümkündür. Lavabo açma teli kullanmak da diğer yöntemlerdendir. Ucu hafif kanca şeklinde olan bu tel gidere sokulur. Eğer tıkanıklığa sebep olan madde tespit edildiyse tel yardımı ile çıkarılır. Eğer lavabo açma teliniz yoksa herhangi bir askıyı düzleyip ucunu kıvırarak da kullanabilirsiniz.

Bunlar gibi yöntemler küçük tıkalı gider açma için kullanılır. Bu yöntemlerin işe yaramadığı durumlar olabilir. Profesyonel bir gider açma ekibince haber vermek gerekir. Uygun ekipmanlar kullanan uzmanlar, kısa sürede sorunu giderir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara!
× Whatsapp Mesaj